Formalności związane ze ślubem

Ślub jest zawsze ważnym wydarzeniem w życiu każdego z nas. Pragniemy, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, a cała ceremonia była niezapomniana. Zanim jednak będziemy mogli wspólnie z rodziną i bliskimi nam osobami świętować tą ważna dla nas chwilę musimy się do niej odpowiednio przygotować. 

Formalności ślubne niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Niemniej jednak nie martw się, jeśli będziesz postępował zgodnie z przedstawionym niżej harmonogramem, nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Pamiętaj, aby wszystkie „papierkowe” sprawy załatwiać nie wcześniej jak trzy miesiące przed planowaną ceremonią, taką ważność mają bowiem akty pobierane zarówno z Urzędu Stanu Cywilnego jak i Kościoła.

Urząd Stanu Cywilnego 
Będziecie potrzebowali pobrać z niego m.in. skrócony akt urodzenia, za który należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 22 złotych w sytuacji, gdy odpis bierzesz z innego USC niż ten, w którym będzie sporządzony akt małżeństwa. Jeśli macie już skrócone odpisy aktu urodzenia musicie udać się z tym dokumentem do kierownika USC, aby dopełnić tam pozostałych formalności:

  • Wypełnić tak zwane „zapewnienie”.
  • Napisać podanie o zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.
  • Wypełnić oświadczenia o przyjmowanych po ślubie nazwiskach

Sporządzenie aktu małżeństwa oraz wszystkie potrzebne do tego zaświadczenia będą nas w sumie kosztowały 84 zł. Akt małżeństwa odbierzecie dopiero po ślubie w USC, w którym braliście ślub lub też jest właściwym dla danej parafii (jeśli bierzecie ślub konkordatowy).
Otrzymacie również 3 kopie zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Jedna z nich będzie dla was (ale dopiero po ślubie), jedna zostanie w kościele a ostatnia musi zostać dostarczona do USC. Nie martw się jednak tym zajmie się już kościół, w którym będziecie brać ślub.

Kościół 
Jeśli chodzi o formalności, których musisz dopełnić w kościele, w którym będziecie zawierali związek małżeński to podstawową kwestią jest dostarczenie świadectwa ukończenia religii w szkole. Jeśli narzeczeni mieli chrzest i bierzmowanie w innym kościele niż ten, w którym będą zawierali związek małżeński musicie udać się do niego po odpisy aktu chrztu i bierzmowania. Akty te wraz z trzema kopiami zaświadczenia z USC należy zanieść do kościoła, w którym planujecie swój ślub. Spiszecie tam również protokół kanoniczny badania narzeczonych. W trakcie wywiadu ksiądz będzie was pytał o pokrewieństwo oraz ewentualny przymus przystąpienia do sakramentu małżeństwa.
Będziesz również potrzebował zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Warto zatem już wcześniej zainteresować się tą kwestią i dowiedzieć w jakich terminach są one organizowane w Twojej parafii. Konieczne są również trzy spotkania w poradni rodzinnej.

Zanim będziecie mogli przystąpić do sakramentu małżeństwa ksiądz musi także przez dwie kolejne niedziele wygłaszać tak zwane „zapowiedzi”. Proboszcz parafii, w której będziecie brać ślub wypisze wam odpowiednie podania z prośbą o wygłoszenie „zapowiedzi” w kościołach, do których należycie. Po dwóch tygodniach należy odebrać podpisane zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. Należy je dostarczyć do parafii, w której odbędzie się wasz ślub. Czeka was jeszcze dwa razy spowiedź. Jedna z nich w dzień ślubu lub dzień przed nim.

Menu