Ślub kościelny, cywilny czy konkordatowy?

Nasi rodzice nie mieli w tej kwestii specjalnego wyboru. Zwykle brali najpierw ślub cywilny a kilka dni później kościelny. Dziś jednak znacznie modniejszy jest ślub konkordatowy. Decyduje się na niego znaczna większość par. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu i stresu związanego z dopełnianiem kolejnych formalności. 

Ślub konkordatowy można zawierać od 1998 roku czyli od momentu, kiedy to Polska podpisała ze Stolicą Apostolską ustawę konkordatową. Małżeństwo z reguły zawierane jest w parafii jednego z narzeczonych. Nie mniej jednak jeśli przyszli małżonkowie mogą również wziąć ślub w każdej innej parafii jeśli tylko dopełnią odpowiednich formalności.

Jakie formalności? 
Jeśli myślisz o zawarciu ślubu konkordatowego to tak na dobrą sprawę powinieneś zacząć się do tego przygotowywać już pół roku wcześniej. Już wtedy bowiem warto zarezerwować sobie termin oraz miejsce na kursie przedmałżeńskim. Na trzy miesiące przed planowanym ślubem powinieneś zgłosić się wraz ze swoją „drugą połówką” do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:

  • świadectwem chrztu (aktualnym tzn. nie starszym niż trzy miesiące), na którym powinna się znajdować adnotacja o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
  • zaświadczeniem o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,
  • zaświadczeniem o braku okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa (wydane przez kierownica USC),
  • dowodami osobistymi.

Na podstawie powyższych dokumentów ksiądz sporządzi protokół przedślubny oraz zapowiedzi. Po ich wygłoszeniu do kancelarii parafii, w której narzeczeni pragną zawrzeć związek małżeński należy dostarczyć zaświadczenie potwierdzające ich wygłoszenie. Kilka dni przed planowanym ślubem (data jest ustalana indywidualnie z księdzem) przyszli małżonkowie muszą się stawić w kancelarii parafialnej wraz ze świadkami, aby spisać akt ślubu. Tuż przed ceremonią młoda para oraz świadkowie podpisują zaświadczenie o zawarciu małżeństwa. W niektórych parafiach dokumenty podpisywane są w trakcie trwania ceremonii ślubnej. Parafia informuje USC o zawarciu małżeństwa przez daną parę w ciągu pięciu dni od dnia ślubu, a ten z kolei sporządza akt ślubu.
Podstawową zaletą ślubu konkordatowego jest fakt, że możemy  ograniczyć formalności praktycznie do minimum jeśli zamierzamy zawrzeć jednocześnie ślub kościelny i cywilny.

Ślub kościelny 
Ślub kościelny praktycznie niewiele różni się od opisanego śluby konkordatowego. Przyszli małżonkowie nie muszą jednak podpisywać dokumentów przeznaczonych dla Urzędu Stanu Cywilnego przed ceremonią ale są oni zobowiązani do dostarczenia do kancelarii parafialnej skrócony akt małżeństwa wydany przez wyżej wspomnianą instytucję.

Ślub cywilny 
Narzeczeni, którzy chcieliby zawrzeć ślub cywilny, powinni zgłosić się do USC miesiąc i jeden dzień przez planowaną ceremonią. Zobowiązani są oni również o uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 80 zł oraz złożenia następujących dokumentów:

  • skróconego odpisu aktu urodzenia,
  • pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
  • oświadczenie dotyczące nazwiska, jakie będą nosić po ślubie zarówno oni sami jak i ich dzieci.

Dodatkowo jeśli kobieta skończyła lat 16, ale nie jest jeszcze pełnoletnia powinna dostarczyć postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa. Z koeli osoba rozwiedziona powinna również złożyć odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, ew. prawomocny wyrok rozwodowy, a osoba owdowiała odpis skróconego aktu zgonu małżonka.

Menu